Reportáž zo 40. ročníka cyklotúry Okolo Tatier

 

V dňoch 25. až 27.5.2007 sa členovia nášho cykloklubu zúčastnili jubilejného 40. ročníka Okolo Tatier, podujatia organizovaného cykloklubom Nižná. Asi polovica z vyše 40 účastníkov sa na tomto podujatí zúčastnila prvý krát. Oravci aj v tomto roku pripravili podujatie tak ako ho poznáme už niekoľko rokov. Dobrá nálada pred štartom, tradične už okolo 1000 oficiálne prihlásených účastníkov vyrazilo z Nižnej po trase lemovanej špaliermi povzbudzujúcich detí ale aj dospelých oravcov ktorí vytvárali slávnostnú atmosféru. Etapa cez poľské Zakopané do Tatranskej Lomnice v dĺžke 100 km viedla kopcovitým terénom ktorý preveril našu zdatnosť. Výborné počasie, ktoré zrána strašilo nízkou oblačnosťou ale po pár kilometroch od štartu už vykuklo slniečko a tak sme sa mohli kochať pohľadom na tatranské štíty zo severnej strany. Po absolvovaní etapy nás organizátori podujatia ubytovali v Eurocampe FICC v Tatranskej Lomnici. Večer bola tradičná tanečná zábava na tráve pod holým nebom. Každý z nás si zvolil formu relaxu po namáhavej etape podľa chuti.

 

1.etapa:Nižná –  Trstená – Suchá hora – Zakopané – Lysá Poľana – Ždiar – T. Lomnica, Eurocamp FICC

Parametre trasy nasnímané GPS Garmin Foretrex 101

Dĺžka – 100 km

Štart Nižná  – 562 m n. m.

Najvyšší bod – 1106 m n. m.

Celkové stúpanie – 1315 m

Cieľ T. Lomnica, Eurocamp FICC – 762 m n. m.

 

 

Druhý, oddychový deň v sobotu sme trávili väčšinou turistikou v našich veľhorách ale niektorí osedlali svoje kone a vydali sa na cyklovýlety do okolia Tatier. Po večernom opekaní špekačiek, súťažiach a zábave sme pomaly balili a chystali sa na druhú etapu ktorá nás čakala v nedeľu.

Ráno sme sa zobudili do sychravého počasia a niektorí už uvažovali o katastrofickom scenári so zrušením druhej etapy. Našťastie sa počasie a múdre hlavy umúdrili a takmer za ideálneho počasia sme sa mohli vydať na trať 2. etapy.

 

2. etapa: Tatranská Lomnica – pod Štrbským Plesom – Podbanské – L. Mikuláš – Huty – Zuberec - Nižná

Parametre trasy podľa GPS

Dĺžka – 117 km ( 74 km L. Trnovec )

Štart Tatranská Lomnica, Eurocamp FICC – 762 m n. m

Najvyšší bod – 1265 m n. m.

Celkové stúpanie – 1175 m

Cieľ Nižná – 562 m n. m.

 

Po takmer nepretržitom stúpaní z Tatranskej Lomnice až po križovatku pod Štrbským plesom v dĺžke 23 km nás čakal pohodový úsek až do cieľa skrátenej etapy Liptovského Trnovca. Menšia polovica z nás pokračovala potom ďalej cez horský priechod Huty ktorý je čerešničkou na torte cyklotúry Okolo Tatier. Tento záverečný úsek zvládli aj štyri zdatné cyklistky nášho klubu. Potom už len prudký zjazd vystriedalo mierne klesanie a rovinka do cieľa v Nižnej. Naloženie bicyklov, pozbieranie oneskorencov a neskorý návrat domov do Bratislavy.

Bola to vydarená akcia ktorej sme sa v takom hojnom počte zúčastnili prvý krát. Dresy nášho cykloklubu APOLLO bolo naozaj vidieť a nedali sa prehliadnúť. Po dotiahnutí niektorých organizačných nedostatkov a pri väčšej disciplíne účastníkov sa už teraz môžeme tešiť na ďalší ročník ktorého sa opäť radi zúčastníme.

Na záver patrí poďakovanie organizátorom v Nižnej za perfektne zvládnuté podujatie vrátane ochoty previesť našu batožinu z Tvrdošína kde sme boli ubytovaní, Združenu klubov Apollo za financovanie dopravy na podujatie, vodičom za bezpečný dovoz a všetkým organizátorom z nášho cykloklubu ktorí nám umožnili zúčastniť sa jubilejného ročníka cyklotúry Okolo Tatier v tak hojnom počte.

 

Ďalšie materiály k cyklotúre Okolo Tatier:

Informácie o etapách

Fotoreportáž 1

Fotoreportáž 2

Fotoreportáž 3

 

Karol Kováč